Začiatky školskej výučby siahajú až do roku 1635, kedy vznikla na Turej Lúke evanjelická škola s prvým učiteľom Lawrincom Safarovičom Hamerským.
Od tej doby sa v nej vystriedalo mnoho učiteľov, z ktorých najznámejší boli: Ján Liborczenus, autor Turolúckeho kancionála. Bol rektorom evanjelickej školy a zapisovateľom náboženských a svetských piesní do turolúckeho spevníka. Potom to boli Viliam Bada (1865 – 1910) a Bohumír Šteberl (1920 – 1945). V roku 1930 bol dokončený Národný dom, v ktorom zriadili triedu – tzv. štátnu školu s počtom žiakov 61(3. – 8. ročník). Prvú učiteľku Annu Mačicovú už v októbri 1930 vystriedal Ján Zeman, ktorý tam ako správca pôsobil 5 rokov. V evanjelickej škole / neskôr to bola budova MŠ / bolo 71 žiakov (1. – 2. ročník), a preto bola zriadená ďalšia trieda v bývalej „žandárskej“ stanici / dnes dom p. Kulíška pri evanjelickom kostole /.
Hoci organizácia Červeného kríža pravidelne posielala na chudobné deti finančné príspevky, odev, obuv i potraviny, predsa bola dochádzka do školy poznačená dobou. Bolo to spôsobené nezáujmom rodičov o vzdelanie detí a zlými sociálnymi pomermi, v mnohých rodinách žili chovanci z detských domovov.
Škola uskutočňovala školské i verejné slávnosti s programom žiakov, výlety, výstavky prác, nacvičovala divadelné predstavenia. Zaujímavá a tradičná bývala stromková slávnosť ku Dňu matiek.
V roku 1937 nastúpil ako správca evanjelickej školy Ján Ursíny (1937 – 1951). Politický život na Slovensku sa odrážal aj vo vyučovacom procese. Práca školy bola veľmi sťažená a narušená v rokoch 1944-1945, kedy museli žiaci na 4,5 mesiaca uvoľniť všetky triedy pre armádu.
Po roku 1946 boli z ONV Myjava prideľované potraviny pre žiakov na tzv. stravovaciu akciu. Žiaci sa činili aj brigádnickými akciami: vysádzali ovocné aj lesné stromky, zbierali liečivé rastliny, plody i druhotné suroviny a pomáhali JRD pri zbere zemiakov. Získali finančné ohodnotenia a diplomy, čo ich motivovalo k ďalším úspechom.
Od roku 1945 bola na Turej Lúke 3-triedna štátna škola, neskôr 4 až 5-triedna. Postupne klesal počet žiakov, a tým sa menila forma školy až na 3-triednu. Vystriedalo sa tu viacero aktívnych učiteľov, ba dokonca učiteľských rodín, ako napr. manželia Velbovci, manželia Zoričákovci a iní.
V rokoch 1975 – 1984 boli postupne zrušené spádové školy na Malejove, U Junasov, U Vankov, U Belanských a žiaci boli preradení do ZŠ v Turej Lúke.
„Na vŕšku nad dedinou sa hrdo vypína nová škola, do ktorej 1. septembra 1970 prvýkrát vkročili žiaci. Konečne dostali peknú školu s moderným vybavením.“
Týmito slovami začala písať históriu školy pani Alžbeta Maňáková, vtedajšia riaditeľka, ktorá pôsobila na Turej Lúke v riadiacej funkcii od roku 1958 do roku 1974. Počas existencie školy sa menila jej forma z 5- triednej postupne na 4- triednu a 3- triednu. Od roku 1970 do roku 2004 sa v škole vystriedali títo učitelia, z ktorých mnohí boli v riadiacej funkcii:
Marta Bašnárová, Michal Dugáček, Ľubomíra Halabrínová, Kristína Jánošová, Drahomíra Kariková, Kristína Krčková, Zdenka Londáková – riaditeľka v rokoch 1974 – 1978, Beatrix Marušková, Viera Pekníková, Robert Pfeifer, Alena Pfeiferová, Anna Poláková, Jana Redechová, Terézia Smejsová – riaditeľka v rokoch 1978 – 1990, Jana Stupavská – riaditeľka v rokoch 1999- 2004,
V školskom klube detí pracovali tieto vychovávateľky:
Zuzana Čuvalová, Miroslava Daneková, Valéria Durcová, Andrea Foltínová, Jarmila Gajdošová, Emília Grečná, Mária Hajtúnová, Marta Holčíková, Emília Holičová, Gabriela Jurenková, Jana Kubečková, Alena Pavlúsová, Marta Pecňová, Anna Siváčková, Lenka Šimová, Anna Šťastná, Zuzana Šurinová, Jolana Tuhovčáková, Viera Vachulová, Anna Ždímalová.
Hoci bola škola málotriedna, zapájala sa do všetkých akcií s myjavskými školami. Boli to tieto akcie: zber druhotných surovín, športové, prírodovedné, výtvarné, recitačné a spevácke súťaže. Žiaci získali vždy dobré výsledky a ocenenia nielen v rámci obvodu, ale i okresu. Tradíciou na škole bývali slávnosti oslobodenia obce, vianočné posedenia, posedenia pri svetlonosoch, karnevaly, dni matiek, dni detí, majálesy, školské výlety a záverečné regrácie. Deti mali možnosť sa stretnúť s bývalými členmi odboja, so spisovateľmi, hosťami zo zahraničia. Za bohatú aktivitu bola v roku 1986 udelená škole Pamätná medaila k 400. výročiu vzniku Myjavy.
Zmena režimu v roku 1989 ovplyvnila i situáciu v školstve. Postupne sa rokmi zhoršoval demografický vývoj, čo prinieslo podstatné zmeny vo financovaní škôl a školských zariadení.
1. 1. 2004 prišiel do platnosti nový školský zákon o normatívnom financovaní, na základe ktorého škola dostala peniaze na presný počet žiakov.
Výsledkom racionalizačných opatrení v školstve na celom Slovensku bolo rušenie mnohých škôl, zlučovanie škôl, predaj budov školských zariadení.
1. 8. 2004 sa zlúčila i ZŠ v Turej Lúke so susediacou materskou školou do spoločného zariadenia s názvom Základná škola s materskou školou Turá Lúka.
Počas letných prázdnin sa v priestoroch bývalej MŠ uskutočnili rozsiahle rekonštrukčné úpravy, ktoré smerovali k vytvoreniu tried a vhodných priestorov pre žiakov ZŠ. Funkciou riaditeľky spojeného zariadenia bola poverená pani Mgr. Jana Stupavská. Na základe výsledkov výberového konania sa do tejto funkcie dostala PaedDr. Jana Rojková, ktorá nastúpila pracovať do ZŠ s MŠ v Turej Lúke 1. 2. 2005.
Základná škola je v súčasnosti trojtriedna s počtom žiakov 40. Súčasťou školy je i školský klub detí, ktorý má prevádzku v dvoch oddeleniach. Škola je školou rodinného typu, kde je dobre rozvinutá spolupráca školy a rodiny, kde je možné zabezpečiť individuálny prístup všetkým deťom, rozvíjať ich danosti, podporovať ich talent. Škola úzko spolupracuje pri rôznych akciách aj s inými organizáciami v Turej Lúke. Je zapojená do Národnej siete škôl podporujúcich zdravie, do projektu Mládež a mestská polícia, do projektu informatizácie školstva, do projektu kultúrnych poukazov.
Po skončení 4. ročníka odchádzajú žiaci za ďalším vzdelávaním do škôl v Myjave.
Materská škola v Turej Lúke
Materská škola bola zriadená v Detských jasliach v roku 1962. Niesla názov : Materská škola s jaseľským oddelením /terajší Elmak/. Do MŠ dochádzalo v tom čase 20 detí a do jaseľskej triedy 10 detí. Po hygienickej stránke nevyhovovala kuchyňa, WC i kúpeľňa, ktoré sa postupne opravovali, pristavovali a rekonštruovali. Brigádnicky rodičia upravili dvor, ktorý doplnili hojdačkami, preliezkami a pieskoviskom. Riaditeľkou bola v tom čase pani Oľga Baránková – Londáková.
V školskom roku 1965-66 sa jaseľské oddelenie pre nedostatočnú dochádzku zrušilo, priestory a nábytok sa využil pre účely MŠ. Do MŠ chodilo 20 – 25 detí, všetko deti zamestnaných matiek. Svoju prácu prezentovali učiteľky pred rodičmi a verejnosťou prípravou programov detí na Vianoce, MDŽ i MDD, maškarným plesom v Kultúrnom dome spolu so ZDŠ ako i regráciou.
V roku 1972 sa MŠ presťahovala do bývalej cirkevnej školy – bola to jednotriedna MŠ, ktorú navštevovalo 30 – 34 detí, niektoré prichádzali i z okolitých obcí. Jej riaditeľkou bola pani Jana Šaraboková až do roku 1976, kedy túto funkciu prebrala pani Anna Krčová. V rokoch 1978-80 bola riaditeľkou pani Anna Gabrižová, ktorá zastupovala p. Krčovú počas MD. Budova mala samostatnú priestrannú herňu, spálňu, šatňu, jedáleň, kuchyňu, hygienické zariadenie a kotolňu. Niesla názov : Materská škola Turá Lúka.
V rokoch 1978 – 79 nastali zmeny, lebo do MŠ nemohli chodiť deti, ktorých matky boli na MD. Predškoláci v tom čase navštevovali MŠ iba v dopoludňajších hodinách. MŠ nadviazala kontakty so závodom Kodreta, ktorý sa stal jej patronátnym závodom. Deti do tohto závodu chodili na exkurzie, vystupovali s kultúrnym programom na MDŽ, Vianoce a spätne pracovníci Kodrety navštevovali deti pri príležitosti MDD, Vianoc a odovzdávali im darčeky. Takisto bezplatne nastriekali postieľky a urobili rôzne opravy. Táto spolupráca trvala až do roku 1989. V roku 1980 sa deti staršej vekovej skupiny zúčastnili Školy v prírode na Starej Myjave. V tomto roku sa začala v rámci akcie „Z“ budovať nová budova MŠ, ktorá bola v októbri 1982 slávnostne otvorená. Niesla názov: VII. Materská škola Myjava časť Turá Lúka 131.
Riaditeľkou bola pani Anna Krčová, vďaka ktorej bola nová MŠ účelovo zariadená, s dostatočným množstvom pomôcok, hračiek i nábytkom.
Súbežne bola v prevádzke stará i nová budova MŠ, pretože bolo veľa detí (85 –93), ktoré prichádzali i z Myjavy /v starej budove – jedna trieda, v novej budove – dve triedy/. Strava sa do starej budovy prevážala.
V roku 1985 bola prevádzka MŠ v starej budove zrušená. Deti z Myjavy boli umiestnené v novej MŠ v Myjave na ul. SNP. Budova bývalej MŠ dočasne slúžila Mestskému domu kultúry a nemocnici – poradňa pre mamičky s deťmi. Novú budovu MŠ tvoria dve budovy – učebný pavilón a hospodársky pavilón. Učebný pavilón slúžil deťom MŠ na prízemí i poschodí . Tvorili ho 2 triedy, ku ktorým prislúchalo sociálne zariadenie, šatne, spálne, herne.
V roku 1994/95 sa trieda na prízemí prestavila na jedáleň, ktorá slúžila do roku 2004 i žiakom ZŠ. Zároveň sa zrušila kuchyňa v ZŠ a premiestnila sa do MŠ. Určitý čas sa varilo i pre dôchodcov. Niekoľkokrát sa budova využívala i využíva počas volieb.
MŠ prezentovala svoju prácu na verejnosti formou rôznych výstav, kultúrnych podujatí, besied, písaním článkov, spoluprácou s družobnou školou vo Vacenoviciach, zapojením sa do rôznych súťaží, prehliadok, zberu papiera i pomarančovej kôry. Spolupracovala so spoločenskými organizáciami – požiarnikmi, Úniou žien. Po zrušení Kultúrneho domu v Turej Lúke sa vystúpenia detí zúžili iba pre rodičov a starých rodičov v rámci MŠ. Deti navštevujú kultúrne zariadenia v Myjave – Múzeum, Kultúrny dom, knižnicu, Športovú halu.
S politickými zmenami súviseli i zmeny v školstve. Začali sa rušiť materské školy a ich budovy sa využívajú na iné účely, vytvárali sa školy s právnou subjektivitou, cirkevné školy, menili sa zriaďovatelia – najskôr to bol ONV Senica – odbor školstva, potom Školská správa Senica, OÚ – OŠM a TK Myjava a v súčasnosti je to Mesto Myjava – oddelenie školstva. I MŠ prešla vývojovými zmenami. Znižovaním počtu detí v rokoch 1991- 93, sa z dvojtriednej MŠ stala jeden a pol triedna MŠ, začas i jednotriedna. Situácia sa riešila vodením detí z okolitých obcí od autobusu a k autobusu. Tým sa zvýšila naplnenosť tried. Táto služba sa poskytuje doteraz.
V roku 1991 prišlo k výmenám riaditeliek. Po pani Anne Krčovej túto funkciu prevzala pani Anna Pažická. Okrem poplatkov za stravu sa od roku 1993 začali vyberať i mesačné poplatky, ktoré sa najskôr odvádzali do štátneho rozpočtu , teraz slúžia pre potreby MŠ. Z roka na rok sa rozširujú aktivity s deťmi. Deťom sa umožňuje výučba anglického jazyka, návšteva plavárne, v minulosti i sauny. MŠ sa zapája do rôznych súťaží v rámci mesta, ale i do celoštátnych, uskutočňujú sa branné vychádzky do prírody, výlety s rodičmi spojené s návštevou divadiel, s poznávaním hradov i zámkov, návštevou ZOO. Deti chodili zbierať lesné jahody na Starú Myjavu, zapájali sa do športovej olympiády v rámci okresu.
V roku 2000 obdržala MŠ certifikát o prijatí do Národnej siete škôl podporujúcich zdravie na základe projektu, ktorý vypracovali pani učiteľky a ktorého úlohy priebežne plnia. Rozšírili sa tým aktivity o spoluprácu s folklórnou skupinou Kýčer – jej členky chodia zdobiť vianočnú halúzku, oboznamujú deti s drápaním peria, rôznym náradím, ľudovými piesňami, krojom. Ľudové tradície sú zaradené i do tematických plánov – deti vynášajú Morenu, odomykajú Zem, učia sa ľudové rečňovanky, vyčítanky a piesne. Pani učiteľky oboznamujú deti so zvyklosťami adventu – príchod Mikuláša s Čertom, Lucia, Dedo Mráz, s fašiangami – karneval, s Veľkou nocou – Letečko, zdobenie kraslíc. Každoročne sa pripravuje program ku Dňu matiek, oslava Dňa otcov spojená s rôznymi súťažami, opekaním, Deň zeme, regrácia spojená s rozlúčkou s predškolákmi, program pri stavaní mája a zdobenie mája ružami a ručníkmi. Na jeseň zhotovujú deti šarkany, vyrezávajú dyne – svetlonosy.
Vďaka projektu sa čiastočne podarilo odstrániť sladkosti, ktoré sa nahrádzajú ovocím a zeleninou. Uskutočňujú sa aj výstavy ovocia a zeleniny z plodín, ktoré rodičia dopestovali. V MŠ je zavedený pitný režim detí i čistenie zubov spojené s uskutočňovaním projektu Zdravý úsmev. Deti zbierajú kódy výrobkov Walmark, za ktoré obdržali niekoľko vecných cien. Práca MŠ bola prezentovaná i na konferencii ŠPZ v Myjave. Vďaka peknému a udržiavanému areálu získala MŠ v súťaži Za krajšiu Myjavu popredné miesta.
Veľmi úzka je i spolupráca s logopedickou a psychologickou poradňou, ZUŠ, CVČ, DIC, myjavskými MŠ i ZŠ.
V roku 2002 oslávila MŠ 20.výročie existencie novej budovy za účasti predstaviteľov mesta, zástupcov spoločenských organizácií, sponzorov, rodičov a bývalých zamestnancov.
Vo februári 2004 bol na MŠ vypracovaný projekt EÚ, vďaka ktorému bol objekt zachovaný a po rekonštrukcii sa stal od 1.augusta 2004 spoločným zariadením žiakov l. stupňa ZŠ a detí MŠ. Zariadenie navštevujú i deti z okolitých obcí, ktoré dochádzajú autobusom. MŠ je dvojtriedna /29 detí/.
Rekonštrukciou sa vytvorili priestory v prízemnej časti budovy pre 3 triedy ZŠ, počítačovú miestnosť, nové sociálne zariadenia. Priestory pre deti MŠ boli upravené priečkou, oddeľujúcou 2 triedy. V hospodárskej časti budovy bola zriadená herňa /telocvičňa/, ktorá slúži nielen ZŠ a MŠ, ale i folklórnej skupine Kýčer a ženám na cvičenie. Ďalej tu bola zriadená jedáleň pre žiakov ZŠ, upravená kuchyňa i kancelária vedúcej ŠJ, vybudovaná pivnica na zeleninu. Zatiaľ nebol zrealizovaný projekt EÚ, ktorý zahŕňa výmenu okien, dverí, uteplenie budovy spojené s obnovou fasády, rekonštrukciu kotolne a zriadenie detského ihriska.
Na jeseň 2005 bolo vybudované za hospodárskou budovou ihrisko a opravená strecha na oboch budovách.
V novembri 2005 založili rodičia v spolupráci s vedením ZŠ s MŠ občianske združenie Rodičia a priatelia ZŠ s MŠ. Cieľom tohto združenia je finančne podporiť školu a škôlku pri aktivitách, ktoré napomáhajú rozvoju kvalitného výchovno-vzdelávacieho procesu. MŠ spolupracuje so ZŠ a ako celok sa zapájajú do verejného života obce – Mikuláš, Živý Betlehem, zdobenie mája spojené s programom. Spoločne uskutočňujú dve veľké oslavy - MDD, regráciu.